Materace termoelastyczne, materac nawierzchniowy, kieszeniowy, z pianki poliuretanowej, z probiotykami — od wielości możliwości może zakręcić się w głowie, prawda? Materac sprężynowy to dla większości z nas już zdecydowanie za mało. Pytanie jednak, co oznacza odpowiedni materac i jak go znaleźć?
Dzisiaj, aby kupić naprawdę dobrej jakości materac, wcale nie musisz odwiedzić 10 sklepów z wyposażeniem domu czy sypialni. Sklep internetowy sprawdzonego producenta, platforma sprzedażowa, wersja online doskonale znanego sklepu z akcesoriami do domu? We wszystkich tych miejscach czekają na ciebie materace z pianki wysokoelastycznej, kieszeniowe, dopasowujące się do kształtu ciała, oferujące ergonomiczne podparcie dla kręgosłupa... Ta różnorodność jest oczywiście bardzo pożądana, ponieważ nie ma ani w sklepie internetowym ani stacjonarnym jednego idealnego dla wszystkich materaca. Są natomiast modele dopasowane do konkretnych potrzeb użytkowników. Niektórzy z nas potrzebują materacy twardszych, inni nieco bardziej miękkich, dla niektórych rozwiązaniem są materace kieszeniowe, inni wolą te klasyczne z pianki. Ważne, aby znaleźć taki materac, który zapewni ci komfort snu.
Materac kieszeniowy jest uznawany za jedno z niewątpliwie najlepszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. Dlaczego? Modele te zapewniają bowiem najwyższy poziom punktowej elastyczności. Dzięki konstrukcji, w której sprężyny "zamknięte" są w poszczególnych kieszeniach, wolniej tracą swoje właściwości wysokiego poziomu podparcia, a tym samym zapewniają wygodny sen przez naprawdę wiele lat. I to właśnie oznacza dobrze dobrany materac. Nie zawsze jest to model kieszeniowy, natomiast kluczem jest, by szukać modelu, który pozwoli nam przez wiele nocy czuć się w łóżku komfortowo. Chodzi o właściwe ułożenie ciała, jego dobre podparcie, ochronę przed powstawaniem dodatkowych napięć w ciele. Furorę robi także pianka memory, która "zapamiętuje" najczęstsze ułożenie ciała i odpowiednio się do niego dostosowuje.
Materac przede wszystkim powinien być idealnie dobrany do ramy łóżka, a także do liczby osób na nim śpiących. Jeśli szukasz materaca do wspólnej sypialni, zawsze warto pomyśleć o tym nieco większym, który zapewni obu osobom odpowiedni komfort.
Dobry materac powinien mieć zarówno odpowiednią konstrukcję, jak i pokrowiec. Zdrowy sen z pewnością zapewnią ci materace wykonane z pianki poliuretanowej oraz materace kieszeniowe sprężynowe. Nieco słabszą odmianą tych ostatnich są materace bonellowe, które powoli wychodzą z mody. W ofercie producentów materacy znajdziesz różne rozwiązania, ważne jednak, aby materac był dostosowany do wagi twojego ciała (ona naprawdę ma znaczenie; zarówno bardzo lekkie osoby, jak i te nieco cięższe potrzebują innego rodzaju oparcia dla swoich ciał).
Bardzo ważne jest, aby materac wykonany był z materiału oddychającego, pozwalającego na możliwie swobodną cyrkulację powietrza. Pamiętaj, że będzie on jeszcze przykryty prześcieradłem, na wszystko narzucona będzie kołdra, a w środku znajdzie się twoje ciało. Materac oceniać należy zaś więc nie tylko w kontekście samego podparcia dla kręgosłupa i odpowiedniego ułożenia ciała, jaki gwarantuje. Liczy się także komfort termiczny, na który materac również ma wpływ. Im mniejsza będzie cyrkulacja powietrza, im więcej wilgoci będzie on wchłaniał, tym niestety istnieje większe ryzyko rozwoju w jego wnętrzu roztoczy oraz innych drobnoustrojów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. I nie chodzi tutaj wyłącznie o alergików, którzy są na tego typu problemy szczególnie wyczuleni. Jeśli chcesz się czuć komfortowo w nocy, mieć poczucie świeżości podczas zasypiania, jak i pobudki, chcesz uniknąć podrażnień skóry, alergii i różnego innego rodzaju dyskomfortu, postaw na materac, który zarówno poprzez swoją konstrukcję, jak i wykorzystany materiał zewnętrzny zapewni maksymalny przepływ powietrza i jego odpowiednią cyrkulację.
Rozwój różnego rodzaju drobnoustrojów w materacu to poważny problem, z którym producenci starają się walczyć na różne sposoby. Jednym z ciekawszych, który reprezentuje na przykład materac Hilding, jest montowanie w kieszeniach materaca kapsułek z probiotykami, a więc bakteriami przyjaznymi ciału i chroniącymi przed drobnoustrojami. Probiotyki są zamykane w kapsułkach, które przyczepia się do włókien materiału. Dobre bakterie uwalniane są pod wpływem tarcia, a ciepło ciała sprzyja ich namnażaniu. Rozwiązanie to jest bardzo ciekawe i efektywne, ponieważ probiotyki pochłaniają ogromne ilości wilgoci, a tym samym ograniczają możliwości rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, które również do namnażania się potrzebują wilgotnego środowiska. W ten dość prosty sposób wewnętrzne środowisko materaca utrzymane zostaje w czystości, jest chronione przed rozwojem drobnoustrojów, a dzięki temu ty z kolei możesz spać spokojnie.