W trakcie projektowania domu należy zwrócić uwagę na to, czy styl dachu i elewacji jest spójny i koresponduje z charakterem całego obiektu. Jeśli chodzi o kolorystykę pokrycia dachowego z blachy, inwestor dysponuje naprawdę dużą swobodą. Jakie kolory pokryć dachowych są obecnie najpopularniejsze i czy warto się na nie decydować? Co jeszcze powinno być brane pod uwagę na etapie projektowania? Mówi o tym przedstawiciel firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy.
Oprócz wielu zalet, którymi cechują się współczesne pokrycia dachowe z blachy, takich jak wysoka jakość, trwałość, lekkość i łatwość transportu, wymienić trzeba także dużą różnorodność stylistyczną tego typu materiałów.
Nowoczesność i prostota
– Grafit i czerń to kolory najchętniej wybierane obecnie przez klientów – deklaruje Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet. – Wciąż popularny jest także brąz, który jest kolorem ponadczasowym, a rzadziej inwestorzy decydują się na odcienie czerwonego czy ceglastego. Jest to kwestia mody i trendów panujących w architekturze. Od ponad dekady na tym polu niepodzielnie dominuje minimalizm i prostota formy, domy z dachami bezokapowymi lub jednospadowymi. Na tego typu połaciach ciemny kolor pokrycia wygląda zdecydowanie najatrakcyjniej – konkluduje przedstawiciel firmy.
Dla kogo pokrycia w innych kolorach?
Skoro od lat dominują przede wszystkim dwa wspomniane wcześniej kolory, teoretycznie producenci pokryć dachowych mogliby znacząco ograniczyć oferowane gamy kolorystyczne. Dlaczego więc tego nie robią? Okazuje się, że część osób nadal chętnie wybiera inne odcienie, choćby w trakcie wymiany starego pokrycia dachowego na nowe. – Często, kiedy nabywca posiada już na swojej działce dom, obok którego zlokalizowany jest budynek gospodarczy, musi podjąć decyzję o wymianie pokrycia dachowego. W sytuacji, kiedy połać dachowa domu jest przykładowo w kolorze ceglastym, inwestorowi zależy na tym, aby w obrębie swojego ogrodu zachować jednolity styl – tłumaczy Bartłomiej Ukowski. Jednocześnie zapewnia, że nawet wybierając mniej popularne warianty kolorystyczne, czas oczekiwania na dane pokrycie jest dokładnie taki sam. Proces produkcyjny nie ulega przez to wydłużeniu.
Styl to nie tylko kolor
Jak podkreśla przedstawiciel firmy Regamet, decydując o estetyce pokrycia dachowego z blachy, nie powinno się jednak kierować wyłącznie kolorem. Ważnym aspektem w tym kontekście jest też powłoka, od której uzależnione są głównie parametry techniczne tego typu produktu, lecz jego wygląd również. – Dysponujemy zarówno powłokami o strukturze matowej, m.in. PURTEXT STRONG 300, jak i połyskującej, której dobrym przykładem jest powłoka EXELENT. Obie wymienione, oprócz atrakcyjnej i odmiennej stylistyki, charakteryzują się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie promieni UV. Dzięki temu nabywca może mieć pewność, że wybrany przez niego wariant kolorystyczny zachowa pełnię swych walorów estetycznych na wiele lat – przekonuje Bartłomiej Ukowski. Ostatnim elementem warunkującym design pokrycia dachowego jest jego kształt. W tym wypadku pokrycia z blachy również cechują się sporą różnorodnością. Począwszy od modnych, a zarazem ponadczasowych paneli dachowych o różnych szerokościach krycia, na blachodachówkach o różnorodnej stylistyce skończywszy. W zestawieniu z atrakcyjną, dobrą jakościowo powłoką, jak i kolorem dopasowanym do potrzeb i preferencji inwestora, stanowią gwarancję pięknego i modnego dachu na długie lata.
Współpraca reklamowa