Chłodniejsze dni szybko weryfikują efektywność naszego systemu ogrzewania. Czy odczuwamy prawdziwy komfort termiczny? Gorzej, jak robi nam się naprawdę gorąco dopiero, gdy sprawdzimy rachunki za ogrzewanie.
Panele grzewcze podczerwieni emitują fale ciepła, a, co niezmiernie istotne, energia rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, dociera do przedmiotów i ścian, wysusza je i wygrzewa, a od nich wtórnie ogrzewa się powietrze w pomieszczeniu. - Wykorzystanie paneli grzewczych sprawia, że odczuwalna w pomieszczeniu temperatura jest o 2-3 stopnie wyższa od rzeczywistej. W efekcie nasz komfort termiczny pozostaje bez zmian przy niższych kosztach, szczególnie że dla jego zachowania przez całą dobę panele zużywają prąd tylko przez 5-6 godzin – zauważa Michał Bartocha, prezes firmy Global, polskiego producenta paneli grzewczych podczerwieni.
Panele nie wymagają specjalistycznego montażu. Po prostu podłączamy je do najbliższego gniazdka elektrycznego oraz termostatu, który steruje ich pracą. – Co istotne, cała powierzchnia naszych paneli emituje w równy sposób falę podczerwoną. Natomiast specjalna warstwa izolacyjna zwiększa ich wydajność i skuteczność, a stalowa obudowa sprawia, że są bardzo trwałe, co pozwala nam zaproponować aż 10 lat gwarancji – podkreśla Michał Bartocha. Dodatkową korzyścią jest oszczędność miejsca, jakie trzeba wygospodarować na kocioł centralnego ogrzewania, składowanie paliwa czy montaż grzejników. Panele można zawiesić zarówno na ścianie, np. w formie ręcznie malowanych obrazów, jak i umocować na suficie. Nie wymagają one konserwacji, co eliminuje konieczność wykonywania regularnych płatnych przeglądów.
Panele grzewcze podczerwieni stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ogrzewania nie tylko pod względem ekonomicznym. W obliczu codziennych alertów smogowych warto również nadmienić, że są ogrzewaniem przyjaznym środowisku. Coraz więcej miejscowości w Polsce wprowadza programy dofinansowania do energooszczędnego ogrzewania elektrycznego, jakim są panele podczerwieni - warto zorientować się we własnym urzędzie miasta lub gminy. Natomiast posiadacze paneli fotowoltaicznych z pewnością chętnie wykorzystają energię słoneczną do ogrzania domu.
Powstałe dzięki panelom ciepło wnika głęboko do organizmu, pomagając szczególnie w terapii schorzeń reumatycznych oraz układu ruchu, aktywizując mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Nie wysusza również nadmiernie błony śluzowej nosa, stanowiącej naturalną ochronę organizmu przed wirusami i bakteriami. Wygrzane ściany pozwalają pozbyć się problemu pleśni i konieczności częstego odświeżania ścian. Korzyścią dla alergików jest fakt, że panele – w przeciwieństwie do kaloryferów – nie wprawiają w ruch powietrza, a wraz z nim roztoczy i pyłków.
Dzięki panelom grzewczym podczerwieni zyskujemy więc niejako własne słońce, a więc skuteczne, zdrowe i oszczędne ogrzewanie, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy.