+48 17 852 52 30

WYSZUKIWARKA

Typy budynku:

KONDYGNACJE:

PODDASZE:

GARAŻE:

Kategorie
Ostatnie posty
Klej uszczelniacz od Firmy JONIEC® otrzymał Godła ,,Nagroda Konsumenta 2025”, ,,Super Produkt 2025” oraz ,,Super Marka 2025”...
Zobacz >
Nowoczesny, czyli jaki? Jak współcześnie postrzegamy rolę dachu w architekturze domu Nowoczesne dachy Dach to nie tylko element...
Zobacz >
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora Montaż dachu Montaż dachu to skomplikowane...
Zobacz >
Popularne posty
Solidna podpora dla najdłuższego mostu świata Nowa, rekordowa inwestycja właśnie została oddana do użytku. Najdłuższy most świata...
Zobacz >
Zabezpiecz mieszkanie przed letnim słońcem. Podpowiadamy, jak zamocować rolety wewnętrzne Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i...
Zobacz >
Co zawiera projekt? Każda dokumentacja składa się z czterech egzemplarzy projektu budowlanego, w skład którego wchodzą: -...
Zobacz >
Tagi

Blogi

Fermacell Therm25 - ogrzewanie i chłodzenie podłogowe oraz ścienne montowane łatwo i szybko


Komentarze:  Wyświetleń:    Udostępnij: 

Ogrzewanie podłogowe zyskuje coraz więcej zwolenników. Ma ono bowiem wiele zalet, których nie sposób przecenić. By jednak w pełni cieszyć się jego atutami, najpierw czeka nas montaż, który zwyczajowo do najprostszych nie należy. Jest jednak sposób, by szybko i łatwo ułożyć ogrzewanie/chłodzenie podłogowe, a nawet ścienne i cieszyć się jego walorami przez długie lata.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na montaż ogrzewania podłogowego, doceniając energooszczędność i komfort cieplny tego rozwiązania. Pozwala ono bowiem skutecznie obniżyć koszty eksploatacji zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Zapewnia przy tym optymalny dla organizmu człowieka rozkład temperatury oraz większą wilgotność powietrza (co zapobiega rozwojowi roztoczy). Wpływa także na estetykę wnętrza i stwarza większe możliwości aranżacyjne.

Montaż suchy czy mokry?

Ogrzewanie podłogowe to nic innego, jak podłączone do źródła ciepła rury, które umieszczane są w podkładzie podłogowym - warstwie jastrychu. Istnieją dwa sposoby montażu tzw. podłogówki – mokry i suchy. Mokra, czyli tradycyjna metoda, polega na układaniu rur w różnych wariantach izolacji i przykrycia ich podkładem mokrym w postaci wylewki cementowej, anhydrytowej lub innej o podobnej charakterystyce z zachowaniem minimalnej gruności warstwy nad instalacją. W tym przypadku bardzo istotnym procesem jest wygrzewanie warstwy wierzchniej grzejnej, który trwa 21 dni lub więcej w zależności od panujących granicznych warunków otoczenia lub innych wymogów producenta. W ten sposób usuwa się nadmiar wody, która nie została związana w procesie wiązania cementu lub np. anhydrytu. Metoda ta wymaga więc dużej ilości czasu i w znaczący sposób wydłuża czas realizacji inwestycji. Mokra wylewka musi długo schnąć, a nadmiar wody wnika w ściany i stropy, co w przypadku budynków o konstrukcji drewnianej ma szczególne znaczenie.

Firma James Hardie i fermacell® wychodzi naprzeciw wymaganiom rynkowym i wraz z coraz większym zapotrzebowaniem różnych obiektów oferuje podkłady podłogowe w wariancie suchym. Nowoczesne systemy do montażu ogrzewania podłogowego, takie jak fermacell® Therm25, zapewniają̨ szybkie, wolne od wody rozwiązanie do montażu instalacji ogrzewania/chłodzenia podłogowego. Dzięki zaś niewielkiej wysokości warstwy podkładu i niedużemu ciężarowi własnemu nadaje się przede wszystkim do układania na stropach o szczególnych wymaganiach akustycznych i ogniowych. fermacell® Therm jest skierowany zarówno do nowych obiektów, jak i podlegającym renowacjom, np. kamienice o wysłużonych stropach. Montaż fermacell® Therm25 jest szybki i bardzo prosty, dzięki czemu skierowany jest zarówno do klienta indywidualnego jak i profesjonalistów.

- System fermacell® Therm25 to w 100% suche rozwiązanie zarówno do nowopowstałych budynków, jak i tych poddawanych renowacji. Wyróżnia się specjalnymi frezami umożliwiającymi łatwy i szybki montaż rur grzewczych, zachowując jednocześnie niewielką grubość warstwy podkładu. To sprawia, że jest to sprytne rozwiązanie spełniające wymagania dla nowych i starych obiektów mieszkalnych oraz np. powierzchni biurowych. Przemawia za tym również stosunkowo niska waga, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie w przypadku wysłużonych drewnianych stropów belkowych. Szybki i prosty montaż, który wynika z poręcznego formatu 500x1000 mm (element podstawowy) oraz 500x500 mm (element uzupełniający), sprawny montaż płyty wierzchniej lub warstwy szpachlowej, a także fakt, że można po nim chodzić i wykańczać jego powierzchnię w każdy dowolny sposób już po 24 godzinach, sprawia że jest to nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, dopasowane do zróżnicowanych potrzeb i wymagań – mówi Key Account Manager Systemów podłogowych – Rafał Gasiewicz.

Systemowe rozwiązanie fermacell® Therm25

Płyta fermacell® Therm25 to element systemu suchego jastrychu przygotowany pod montaż rur instalacji ogrzewania/chłodzenia podłogowego. Składa się on z płyty gipsowo-włóknowej o grubości 25 mm, której wierzchnia strona jest frezowana w specjalnym układzie wpustów w rozstawach co 167 mm lub 125 mm. Dzięki temu, możliwy jest łatwy montaż elementów podkładu podłogowego, a następnie szybka instalacja ogrzewania podłogowego.

System fermacell® Therm25 jest odpowiedni do rur kompozytowych MKV 16 x 2 mm z certyfikatem DIN-Certco. Ma też praktyczny format 500 x 1000 mm.
W strefie rozdzielacza instalacji grzewczej lub przejść przez drzwi stosowany jest element z frezowaniem okrągłym w formacie 500 x 500 mm. System uzupełnia płyta gipsowo-włóknowa o grubości min. 10 mm, która jest przyklejana i przykręcana lub zszywana jako przykrycie instalacji ogrzewania podłogowego. Jako alternatywę można również zastosować zamiast płyty wierzchniej tzw. warstwę szpachlową. Dzięki temu grubość całego systemu może wynosić zaledwie już 35 mm i łączy w sobie zarówno warstwę przenoszą obciążenia, jak i ogrzewanie podłogowe. Jego montaż jest więc prosty, szybki i w 100% suchy.

Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

Sam montaż ogrzewania podłogowego przy wykorzystaniu systemu fermacell® Therm25 jest także stosunkowo prosty. Na początek musimy wykonać standardowe czynności. Określić liczbę obwodów grzewczych oraz wyznaczyć lokalizację rozdzielacza. Maksymalnie przyjmuje się 15 mkw na obwód grzewczy przy pełnym pokryciu. Należy też określić liczbę obwodów grzewczych i kierunek montażu rur, a następnie zdefiniować rury zasilające i powrotne. Nie musimy jednak robić tego sami. Decydując się na rozwiązanie fermacell® Therm25 dostaniemy bezpłatny projekt instalacji dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Z gotowym projektem zawierającym rozmieszczenie elementów oraz poprowadzonych obiegów grzewczym możemy z łatwością przejść do prac montażowych.

- Do montażu elementów jastrychowych THERM25 wymagane jest podparcie na całej powierzchni i nośne, suche podłoże. Należy sprawdzić, czy jest ono równe, a w razie potrzeby zastosować warstwy wyrównawcze. W przypadku wyższych wymagań akustycznych stropu, spełniających izolacyjność od dźwięków powietrznych, czy uderzeniowych warto dobrać odpowiedni materiał izolacyjny np. wełnę mineralną, czy jeden z produktów naszej gamy jako rozwiązań wyrównujących – tłumaczy ekspert fermacell®.

Po zakończeniu prac przygotowawczych i wyrównaniu podłoża z izolacją akustyczną, można przystąpić do układania elementów jastrychowych fermacell® Therm25. Elementy systemu w pierwszej warstwie łączone są czołowo, a po uzupełnieniu instalacji przykrywamy cały układ np. płytą wierzchnią w postaci fermacell® płyty gipsowo-włóknowej wraz z akcesoriami w postaci fermacell® Kleju do elementów jastrychowych oraz fermacell® Wkrętów.

- Elementy fermacell® Therm25 należy układać swobodnie bez przytwierdzania do podłoża, łącząc je czołowo. W razie potrzeby należy dany element dociąć do odpowiednich rozmiarów. Jako uzupełnienie całego systemu należy przewidzeć element z frezowaniem okrągłym do stosowania przy rozdzielaczach ogrzewania podłogowego, otworach drzwiowych oraz przy indywidualnych projektach wymagających rozwiązań specjalnych. Od razu po ułożeniu elementów ogrzewania podłogowego wykonawca instalacji grzewczej może rozpocząć układanie rur. Należy stosować standardowe rury grzewcze o średnicy 16 mm zgodnie z koncepcją instalacji. Wciskamy je „na klik” np. poprzez docisk obuwiem. Po ułożeniu rur należy przeprowadzić próbę szczelności zamontowanej instalacji – wyjaśnia Key Account Manager Systemów podłogowych – Rafał Gasiewicz.

W sytuacji, gdy wiem, że nasza instalacja jest szczelna, na elementach fermacell® Therm25 układa się̨ np. wierzchnią warstwę fermacell® płyt gipsowo-włóknowych o grubościach 10 mm, 12,5 mm, 15 mm, 18 mm z zachowaniem przesunięcia spoin. Grubość przykrycia elementu zależna jest od obszaru zastosowania.

- To już ostatni najbardziej satysfakcjonujący etap prac w przypadku naszego podkładu grzewczego. Instalatorzy najpierw aplikują fermacell® Klej do elementów jastrychowych wzdłuż połączeń i między każdym frezem z uzupełnioną instalacją. Następnie przykrywamy fermacell® Therm25, np. płytą gipsowo-włóknową z użyciem specjalnego szablonu dostarczanego wraz z produktem. Niezbędny docisk uzyskuje się̨ za pomocą̨ fermacell® Wkrętów do elementów jastrychowych lub zszywek rozprężnych montowanych na powierzchni płyty w siatce o wymiarach ok. 165x250 mm. Można też zastosować wkręty do fermacell® płyt gipsowo-włóknowych, lecz z uwzględniem jego długości, aby przypadkiem nie przytwierdzić naszej podłogi pływającej do podłoża. Jako wykończenie można zastosować elastyczne wykładziny podłogowe, takie jak: laminat, tekstylia lub PCV, a także posadzki ceramiczne i kamienne, podobnie jak parkiet lub inne pokrycia wykonane z drewna – podsumowuje ekspert.

Prosto, szybko, lepiej!

Szybki i łatwy montaż, to nie jedyne zalety systemu fermacell® Therm25, ponieważ fermacell® elementy jastrychowe są gotowe do użytkowania już po 24 godzinach od montażu, dzięki czemu nie ma przestoju w wykonywaniu kolejnych prac. W 100% procentach suche rozwiązanie nie zwiększa zaś poziomu wilgoci w budynku. Niewielki ciężar sprawia, że doskonale sprawdza się on do budynków wymagających renowacji, co jest szczególną zaletą w przypadku drewnianych stropów belkowych. System zapewnia także wysoką wydajność grzewczą oraz otwiera nowe możliwości aranżacyjne przed posiadaczami „podłogówki”. Stanowi on bowiem pewną bazę pod każdy rodzaj posadzki, którą można wykończyć nie tylko ceramiką czy kamieniem, ale także parkietem, panelami czy wykładziną dywanową. fermacell® Therm25 może być również montowany jako rozwiązanie ścienne. To wszystko sprawia, że możemy w pełni cieszyć się wysokim komfortem cieplnym we własnym domu.

Film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=pEyB_E1jul0

Współpraca reklamowa