Wentylacja w bloku 4-piętrowym – wyzwania dla projektanta
Dla projektanta wentylacji w bloku czteropiętrowym kluczowe jest:
Przykładowa instalacja wentylacji mechanicznej w bloku 4-piętrowym
Poniżej opisujemy zestaw urządzeń Uniwersal, których sprawność i wydajność przetestowaliśmy między innymi w bloku czterokondygnacyjnym w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to rozwiązanie rekomendowane do zapewnienia efektywnej wentylacji w bloku 4-piętrowym.
Wentylator zbiorczy dachowy MAG-160
Ten model wentylatora zaprojektowaliśmy specjalnie na potrzeby deweloperów i nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego. Co go wyróżnia?
Po przeanalizowaniu parametrów i charakterystyk otrzymanego wentylatora zastosowano go do wentylacji budynków czterokondygnacyjnych, w których ciąg zbiorczy został wykonany z bloczków keramzytowych firmy Schiedel – Avant 16.
System nawiewno-wywiewny FLOW
Jedną z głównych zalet wentylacji zbiorczej jest zapewnienie świeżego powietrza w każdym pomieszczeniu w budynku. Funkcję tę realizuje system nawiewno wywiewny FLOW. Powietrze napływa do pomieszczenia przez nawiewnik ścienny FLOW–IN, a usuwane jest poprzez kratkę wywiewną FLOW-OUT. Testowana w Ostrowie Wlkp. wentylacja w bloku 4-piętrowym pokazała, że skuteczny może być także wywiewnik KSW 50. Daje on możliwość samoregulacji dla pionu wywiewnego na poziomie 50 m3/h. To dokładnie tyle, ile potrzeba zazwyczaj, by utrzymać normatywy higieniczne w pomieszczeniach.
Filtry
Nawiewane powietrze może być filtrowane, co sprawia, że skutecznie usuwane są z pomieszczeń zanieczyszczenia, pyłki, a nawet szkodliwe substancje chemiczne. Dzięki temu mieszkańcy mają pewność, że oddychają czystym powietrzem, co jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na alergie, astmę lub inne choroby układu oddechowego. Należy jednak pamiętać o okresowym czyszczeniu i wymianie filtrów. W przeciwnym razie w miarę upływu czasu zanieczyszczenia gromadzące się na filtrach trwale zmniejszą, a w skrajnych przypadkach wręcz zastopują wentylację w bloku czteropiętrowym i powietrze w naszych mieszkaniach będzie się jakościowo pogarszać.
Automatyzacja pracy systemu – programator MagTime
W tej roli świetnie odnajduje się regulator MagTime. Można go programować tak, by w określonych godzinach przełączał biegi wentylatora, minimalizując tym samym zużycie energii elektrycznej oraz hałas emitowany zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń wentylowanych.
Wyniki pomiarów testowanego systemu w budynku mieszkalnym 4-piętrowym
Zastosowanie wszystkich tych elementów w przypadku wentylacji w bloku z czterema piętrami dało w rezultacie wartości przepływu na kratkach wentylacyjnych na poziomie ≥ 50 m3/h, co daje bardzo dobry obraz jakości powietrza w pomieszczeniach (zob. tabela 1). Jednocześnie warto zauważyć, że zmierzony poziom ciśnienia akustycznego w skrajnych przypadkach nie przekracza 27 dBA.
Tabela nr 1 do protokołu skuteczności działania wentylacji – budynek mieszkalny ul. Grunwaldzka Ostrów Wielkopolski
Pełna kontrola jakości powietrza z urządzeniami Uniwersal
W budynkach mieszkalnych zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest kluczowym elementem utrzymania komfortu i zdrowia mieszkańców. Wentylacja mechaniczna zbiorcza to system, który kontroluje przepływ powietrza w budynku, utrzymując poziom przepływu zgodny z normatywami higienicznymi dla pomieszczeń mieszkalnych. Zapraszamy do zapoznania się z systemami Uniwersal dedykowanymi do budowy wentylacji w bloku 4-piętrowym.