+48 17 852 52 30

WYSZUKIWARKA

Typy budynku:

KONDYGNACJE:

PODDASZE:

GARAŻE:

Kategorie
Ostatnie posty
Nowoczesne technologie w branży stolarki otworowej, czyli jak zastosowanie nowinek technologicznych wpływa na funkcjonalność, estetykę...
Zobacz >
Akademia CREATON pod nowym kierownictwem – wyzwania i plany w 2024 roku Wywiad z Jarosławem Kostrzewą, kierownikiem Akademii CREATON...
Zobacz >
Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp...
Zobacz >
Popularne posty
Solidna podpora dla najdłuższego mostu świata Nowa, rekordowa inwestycja właśnie została oddana do użytku. Najdłuższy most świata...
Zobacz >
Zabezpiecz mieszkanie przed letnim słońcem. Podpowiadamy, jak zamocować rolety wewnętrzne Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i...
Zobacz >
Co zawiera projekt? Każda dokumentacja składa się z czterech egzemplarzy projektu budowlanego, w skład którego wchodzą: -...
Zobacz >
Tagi

Blogi

Jak efektownie i praktycznie oświetlić salon?


Komentarze:  Wyświetleń:    Udostępnij: 

Salon najczęściej tętni życiem. W nim spotykają się domownicy oraz zapraszani do domu goście. W pokoju dziennym można się zaszyć z książką, wypić poranną kawę albo spędzić nieco czasu na szalonych zabawach z dziećmi. Salon to miejsce, w którym krzyżują się rozmaite funkcje podstawowej przestrzeni do życia. Trudno się zatem dziwić, że powinno być to jedno z najlepiej oświetlonych wnętrz w domu.

Jakie lampy muszą trafić do salonu oraz o czym pamiętać, by zyskać przytulną przestrzeń do rekreacji oraz idealną strefę do przyjmowania gości? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

 

Lampy w salonie – jakie rodzaje oświetlenia wykorzystać?

 

Skoro pokój dzienny wykorzystuje się do rozmaitych zadań, powinno się w nim wykorzystać mocno zróżnicowane oświetlenie. Podstawą ma być oczywiście światło naturalne, wpadające przez rozmaite przeszklenia. Oprócz tego nie można się obyć bez praktycznych lamp różnego rodzaju.

W salonie warto zadbać o wprowadzenie wszystkich trzech typów oświetlenia:

  • głównego,
  • zadaniowego,
  • dekoracyjnego.

Jako lampy główne stosuje się przede wszystkim oprawy sufitowe (plafony), wiszące (w tym dekoracyjne żyrandole) oraz niewielkie oczka wpustowe, które idealnie sprawdzają się w przypadku sufitów podwieszanych. Tego typu produkty zapewniają bezpieczeństwo podczas przemieszczania się oraz wystarczającą ilość światła, by wykonywać podstawowe czynności.

Lampy zadaniowe w salonie to najczęściej modele stojące (podłogowe i stołowe), które ustawia się w pobliżu zestawu mebli wypoczynkowych. To przy nich można zagłębić się w lekturze albo zająć rysowaniem.

Do czego służą lampy dekoracyjne? Do tej grupy zalicza się zazwyczaj oczka wpustowe, taśmy LED lub reflektorki, takie jak nowoczesne oświetlenie Azzardo. Służą do ozdobnego podświetlania wybranych części wnętrza albo detali architektonicznych. Przy ich pomocy da się także wyeksponować cenne przedmioty o charakterze ozdobnym. Oświetlenie ozdobne stanowi zatem uzupełnienie całej aranżacji, które spaja wnętrze oraz wpływa na jego finalny charakter.

 

Jedna, dwie czy więcej lamp do salonu?

 

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile lamp warto wprowadzić do modnego salonu warto wprowadzić. Wszystko zależy oczywiście od wielkości i kształtu wnętrza, a także od potrzeb i preferencji użytkowników.

Jeśli pragnie się jednak stworzyć komfortową przestrzeń do codziennego funkcjonowania, powinno się wykorzystać przynajmniej kilka opraw różnego typu, które będą się wzajemnie uzupełniać i tworzyć spójny system oświetleniowy.

 

Lampy do salonu a modne style aranżacyjne

 

Efektowny salon może być urządzony w stylu minimalistycznym, loftowym, skandynawskim lub glamour. Opcji jest wiele, a każda wpisuje się w popularne obecnie trendy.

Gdy dobiera się zatem lampy, powinno się zadbać o to, by wybrane produkty oświetleniowe wpisywały się w estetykę całego wnętrza. W aranżacjach skandynawskich ciekawie prezentują się modele drewniane z tekstylnymi abażurami. Przestrzenie minimalistyczne warto uzupełnić o lampy metalowe ze szklanymi elementami. Lampy industrialne to często postarzane konstrukcje z odsłoniętymi źródłami światła.

Przy tak szerokim wachlarzu możliwości, każdy łatwo znajdzie idealne produkty do każdego wnętrza.

 

Funkcjonalność opraw oświetleniowych do salonu – standardowe sterowanie czy smart lampy?

 

Tworzenie systemu oświetleniowego to jednak nie tylko zakup samych lamp, ale także zadbanie o wygodny sposób sterowania nimi. Podstawowym rozwiązaniem pozostają wciąż klasyczne włączniki światła w formie oprawek z przyciskami lub dotykowych paneli szklanych.

Jak inaczej kontrolować warunki oświetleniowe we wnętrzu? Można zdecydować się na inteligentne lampy, pozwalające na sterowanie zdalne, przy pomocy pilota, aplikacji na telefon lub komunikatów głosowych. Przy takich produktach nie tylko uruchamia się pojedyncze źródło światła i steruje się zespołami oświetleniowymi w całym domu, zapisuje się także preferowane ustawienia na przyszłość.

 

Oświetlenie do salonu – budowanie pięknego i wygodnego wnętrza

 

Dobrze dobrane lampy w salonie budują przytulny nastrój oraz spełniają szereg funkcji typowo użytkowych. Warto zadbać o to, by wszystkie oprawy wpisywały się w spójny system – dla komfortu własnego i najbliższych. Niech salon stanie się prawdziwym sercem domu.