+48 17 852 52 30

WYSZUKIWARKA

Typy budynku:

KONDYGNACJE:

PODDASZE:

GARAŻE:

Kategorie
Ostatnie posty
Jak wybrać odpowiednią grubość wełny mineralnej do izolacji ścian, dachu i podłóg? Praktyczne wskazówki Bez cienia wątpliwości...
Zobacz >
Aluprof z kolejnym sukcesem branżowym. Firma 16. raz z rzędu ogłoszona Liderem Rynku Stolarki w segmencie systemów roletowych  i...
Zobacz >
Automatyka wjazdowa Fadini – komfort, bezpieczeństwo i niezawodność Fadini, renomowany włoski producent automatyki bramowej, oferuje...
Zobacz >
Popularne posty
Solidna podpora dla najdłuższego mostu świata Nowa, rekordowa inwestycja właśnie została oddana do użytku. Najdłuższy most świata...
Zobacz >
Zabezpiecz mieszkanie przed letnim słońcem. Podpowiadamy, jak zamocować rolety wewnętrzne Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i...
Zobacz >
Co zawiera projekt? Każda dokumentacja składa się z czterech egzemplarzy projektu budowlanego, w skład którego wchodzą: -...
Zobacz >
Tagi

Blogi

Jak wybrać odpowiednią grubość wełny mineralnej do izolacji ścian, dachu i podłóg? Praktyczne wskazówki


Komentarze:  Wyświetleń:    Udostępnij: 

Bez cienia wątpliwości można zawyrokować, że wełna mineralna to bardzo dobry materiał izolacyjny. Dzięki swoim świetnym właściwościom jest jednym z częstszych wyborów do ocieplania domów, budynków gospodarczych oraz przemysłowych. Często stosuje się ją także do termoizolacji już istniejących obiektów. Jednak, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać drzemiący w niej potencjał, konieczne okazuje się prawidłowe dobranie grubości wełny mineralnej do wymagań projektowych oraz lokalnych warunków klimatycznych. Zatem, jak zabrać się za to zadanie?

Do czego można wykorzystywać wełnę mineralną?

Wełna mineralna to jeden z bardziej uniwersalnych materiałów izolacyjnych. To wszystko dzięki fenomenalnym właściwościom fizycznym. Jej struktura zapewnia bardzo dobre parametry izolacyjne, charakteryzując się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, czyli tak zwanym U.

Krótko mówiąc, jest to ilość energii termicznej, która przedostaje się przez daną przegrodę – w tym przypadku wełnę mineralną. W efekcie ocieplone nią budynki są bardzo dobrze chronione przed nadmiernym wychładzaniem się podczas mroźnych okresów jesienno-zimowych oraz nagrzewaniem w trakcie fal letnich upałów. To z kolei przekłada się na wyższy komfort termiczny domowników i niższe rachunki za energię elektryczną oraz zużyty w sezonie grzewczym materiał opałowy.

Dlatego też wełna mineralna jest powszechnie wykorzystywana w projektach nowoczesnych budynków, poprawiając ich efektywność energetyczną oraz komfort akustyczny. Zazwyczaj używa się jej do izolacji ścian zewnętrznych oraz fasad budynków. Montując ją jako warstwę ocieplającą, można skutecznie ograniczyć straty ciepła, zapewniając stabilność termiczną nieruchomości przez cały rok.

Równie często wełna mineralna jest wykorzystywana do wykonywania izolacji dachów oraz stropodachów. Doskonale sprawdza się w izolacji dachów płaskich oraz skośnych, wliczając w to również poddasza użytkowe. Jej świetne właściwości izolacyjne oraz całkowita niepalność pozwalają uzyskać trwałe i energooszczędne budynki mieszkalne.

Optymalna grubość wełny mineralnej

Aby wełna mineralna mogła zapewnić należyty poziom izolacji termicznej, konieczne będzie prawidłowe dobranie grubości jej warstwy. Jest to złożony proces, który najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu projektantowi lub doświadczonej ekipie budowlanej. Można jednak z dość dużą dozą pewności założyć pewne uniwersalne grubości wełny mineralnej, które pozwolą uzyskać efektywną izolację w oparciu o rodzaj ocieplanego elementu budynku.

Ile użyć wełny mineralnej do ocieplenia ścian działowych?

Do ocieplenia ścian działowych zazwyczaj wystarczy dobrej klasy wełna mineralna o grubości około 5 cm. W takich zastosowaniach materiał ten będzie przede wszystkim służyć do wykonania wygłuszenia przegród wewnętrznych oraz minimalizacji pogłosu panującego w całym domu lub mieszkaniu. Takie przegrody nie są bezpośrednio narażone na duże straty ciepła, dlatego też zastosowana wełna mineralna głównie wpłynie na poprawę akustyki oraz prywatności domowników.

Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, można również zdecydować się na zastosowanie materiału o grubości dochodzącej do 10 cm, chociaż będzie to bezpośrednio wiązać się z nieco większą utratą powierzchni użytkowej budynku.

Jaka grubość wełny mineralnej na ściany zewnętrzne?

W przypadku ścian zewnętrznych specjaliści zalecają zastosowanie wełny mineralnej o grubości wynoszącej przynajmniej 20 cm. W większości przypadków zapewni to odpowiedni poziom ocieplenia, pozwalając skutecznie odizolować budynek od środowiska zewnętrznego.

Dzięki temu wełna mineralna będzie skutecznie chronić przed wyziębianiem się nieruchomości podczas okresu jesienno-zimowego, a także ograniczy stopień nagrzewania się wnętrza w czasie letnich upałów. W skali roku bezpośrednio przełoży się to na redukcję wysokości rachunków za energię elektryczną oraz materiały opałowe.

Ciekawą, coraz częściej spotykaną taktyką jest również wykonywanie izolacji dwuwarstwowej z wełny mineralnej o łącznej grubości 25 cm. Układa się je prostopadle, co ma na celu wyeliminowanie potencjalnych mostków termicznych oraz zapewnienie jak największej energooszczędności całego budynku. Pozwoli to spełnić wyśrubowane standardy izolacyjne, z jakimi wiąże się budownictwo pasywne. Znacząco zredukuje to współczynnik przenikania ciepła (U), co w połączeniu z dobrej klasy wełną mineralną zagwarantuje spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych przepisów oraz wymogów cieplnych obowiązujących na terenie Polski.

Ile wełny mineralnej dla uzyskania optymalnej izolacji akustycznej sufitów podwieszanych?

Aby uzyskać optymalną izolację akustyczną w sufitach podwieszanych, eksperci polecają użycie warstwy wełny mineralnej o grubości około 10 cm. Taka grubość materiału bardzo dobrze pochłania wszelkie dźwięki, tym samym świetnie tłumiąc pogłos oraz odgłosy dobiegające z wyższych kondygnacji.

Optymalna grubość wełny mineralnej do ocieplenia poddaszy

Do ocieplania poddaszy użytkowych najczęściej stosuje się wełnę mineralną o grubości 25 lub 30 cm. Taka grubość jest ważna, ponieważ poddasza są szczególnie narażone na straty ciepła ze względu na bliskość dachu, który intensywnie nagrzewa się latem, a także wychładza zimą.

Wełna mineralna pod podłogę

Co ciekawe, wełna mineralna jest także często stosowana jako wygłuszenie posadzek. Użycie jej pozwala skutecznie wytłumić wszelkie odgłosy kroków, tupnięć czy spadających przedmiotów. Do takich zastosowań zazwyczaj używa się specjalnych wariantów wełny mineralnej o grubości około 15-20 mm.

#współpraca-reklamowa