+48 17 852 52 30

SAS

 

Zakład Metalowo-Kotlarski SAS od początku swej działalności sięgającej 1980 r. zajmuje się produkcją kotłów grzewczych na paliwa stałe. W miarę dynamicznego rozwoju, firma wywodząca się z niewielkiego zakładu rzemieślniczego przerodziła się w jednego z czołowych producentów branży kotlarskiej w Polsce. ZMK SAS gwarantuje zachowanie wysokiej jakości oferowanych produktów i usług, dokonuje wszelkich starań by sprostać oczekiwaniom obecnych oraz potencjalnych Klientów, zarówno pod względem funkcjonalności jak i estetyki. W skład nowoczesnego parku maszynowego wchodzą m.in.: automatyczne centrum gnące Salvagnini, wycinarki laserowe, wykrawarki młoteczkowe, prasy krawędziowe, roboty spawalnicze, suwnice pomostowe, komora śrutownicza przeznaczona do obróbki strumieniowo-ściernej detali oraz automatyczna linia malowania proszkowego.

Szeroki zakres mocy (9÷300 kW) oraz różnorodność konstrukcji produkowanych kotłów pozwala na ich zastosowanie do ogrzewania domów jedno- i wielorodzinnych, a także w zdecydowanie większych obiektach, takich jak hale magazynowo produkcyjne, czy też budynki użyteczności publicznej. Producent realizuje również specjalne zamówienia na kotły dużej mocy od 300 kW do 1 MW. Z uwagi na trudniejsze warunki pracy większych jednostek w kotłach SAS od 78 kW zastosowano w konstrukcji wymiennika ciepła stal kotłową molibdenową 16Mo3 grubości 8 mm o bardzo dobrej odporności na wysokie temperatury oraz korozję, dobrych właściwościach spawalniczych, stosowaną w produkcji zbiorników ciśnieniowych oraz kotłów. Płaszcz zewnętrzny kotła o mocy od 78 kW wykonany jest ze stali S235JR o grubości 5 mm. Szeroka oferta handlowa obejmuje kotły tradycyjne z zasypem ręcznym oraz w pełni zautomatyzowane, w których obsługa sprowadzona jest do minimum. Producent oferuje kotły 5 klasy spełniające restrykcyjne wymagania normy PN-EN 303-5:2012 dotyczące wysokiej sprawności i niskiej emisji szkodliwych substancji oraz posiadające certyfikat EcoDesign.

Doświadczenie w produkcji kotłów podajnikowych przyniosło wysokoefektywne rozwiązania w zakresie spalania biomasy. Dbałość o zachowanie najwyższej jakości oraz ciągłe doskonalenie produkcji pozwoliło ulepszyć parametry techniczno-eksploatacyjne. Dzięki szerokiej ofercie kotły SAS zdobyły uznanie klientów w kraju i za granicą stawiając Zakład Metalowo-Kotlarski SAS w gronie liderów branży kotlarskiej.

SAS BIO COMPACT – NOWOŚĆ

Nowością w ofercie SAS jest automatyczny kocioł peletowy BIO COMPACT o mocach 10 kW i 12 kW. Te niewielkich rozmiarów jednostki wyposażone zostały w sprawdzony i ceniony na rynku samoczyszczący palnik peletowy SAS MULTI FLAME. Wprowadzono w nim dodatkowo nowe rozwiązania konstrukcyjne m.in. fotokomórkę (czujnik ognia)* oraz system kontroli przepływu powietrza (AIR FLOW CONTROL)*. Fotokomórka pozwala na stałą kontrolę obecności płomienia oraz sterowanie m.in. procesem rozpalania w oparciu o bezpośredni obraz stanu paleniska. Zastosowany wentylator nadmuchowy wraz z systemem kontroli przepływu powietrza (AIR FLOW CONTROL) pozwala na precyzyjną regulację ilości powietrza, a w razie potrzeby dodatkowo korektę dawki paliwa. Unikatowa konstrukcja wymiennika ciepła z wykorzystaniem poziomego układu płomieniówek oraz paneli ceramicznych bezpośrednio nad paleniskiem pozwoliła uzyskać wysoką sprawność 90,2 ÷ 91,8% oraz klasę efektywności energetycznej A+. Kompaktowe wymiary umożliwiają montaż i eksploatację w małej kotłowni. BIO COMPACT powstał z myślą o użytkownikach budynków o powierzchni 90-150 m2. Kocioł wyposażony jest w standardzie w funkcjonalny sterownik z obsługą czterech pomp obiegowych, dwóch zaworów mieszających, wbudowanym modułem Ethernet, sterowaniem pogodowym, algorytmem PID oraz możliwością podłączenia regulatora pokojowego. Kotły BIO COMPACT posiadają świadectwo badań potwierdzające spełnienie wymagań klasy 5 (najwyższej) wg normy PN-EN 303-5:2012 wydane przez akredytowane laboratorium oraz spełniają wymagania ekoprojektu (ecodesign) określone Rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015r. Kotły BIO COMPACT mogą brać udział w programach dofinansowania do zakupu nowoczesnych urządzeń grzewczych.

Kotły peletowe

Kotły 5 klasy na pelety BIO SOLID (14-48 kW) oraz BIO EFEKT (14-46 kW) wyposażone są w opatentowany palnik peletowy MULTI FLAME wielokrotnie nagradzany podczas konkursów branżowych. Charakterystyczną cechą palnika MULTI FLAME jest automatyczne, wysokoefektywne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka jest niezbędna do uzyskania zadanej przez użytkownika na sterowniku temperatury. Bezpieczny transport biomasy możliwy jest dzięki mechanizmowi dwóch ślimaków, rozdzielonych kanałem przesypowym, co uniemożliwia cofnięcie płomienia do zasobnika. Ruch podajników ślimakowych odbywa się przy pomocy kół zębatych napędzanych łańcuchem za pośrednictwem motoreduktora. 

Zaletą kotła wyposażonego w palnik MULTI FLAME jest prosta obsługa polegająca na okresowym uzupełnianiu paliwa w zasobniku oraz usuwaniu popiołu z szuflady popielnicowej bez konieczności wygaszania paleniska.

W przypadku kotłów na pelet – zastosowanie bezpośrednio nad paleniskiem i ścianie bocznej kotła oraz w komorze wymiennika ciepła poziomych przegród ceramicznych podnosi temperaturę spalania, jednocześnie zmniejszając emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery.

Kotły BIO SOLID oraz BIO EFEKT posiadają najwyższą możliwą klasę efektywności energetycznej A+ oraz certyfikat EcoDesign co daje gwarancję użytkownikowi, że ma do czynienia z ekologicznym urządzeniem najlepszej jakości.

BIO SOLID

BIO EFECT


Kotły na eko-groszek

Dla użytkowników zainteresowanych spalaniem eko-groszku powstały automatyczne podajnikowe kotły retortowe spełniające wymogi 5 klasy oraz EcoDesign – EFEKT (14-46 kW) oraz SOLID (14-48 kW). Poza nowoczesnym designem i świeżością kolorystyki kotły te posiadają wiele cech zdecydowanie wyróżniających je na rynku. Elementy ceramiczne i turbulatory spalin – ograniczają emisję pyłów oraz zwiększają sprawność kotła, a izolacja otworów rewizyjnych i nowatorska konstrukcja drzwiczek dodatkowo ograniczają straty ciepła. Urządzenia charakteryzują się wysoką sprawnością i efektywnością procesu spalania. Zasobniki opału mają dużą pojemność, co dodatkowo usprawnia eksploatację oraz posiadają zabezpieczenie w postaci czujnika otwarcia klapy oraz systemu wyrównywania ciśnienia. Kocioł EFEKT występuje w wersji z czopuchem do tylu lub do góry co w połączeniu z jego kompaktowymi wymiarami umożliwia łatwy montaż i sprawną eksploatację nawet w małej kotłowni. Podobnie jak w kotle BIO EFEKT tutaj również wymiennik został skonstruowany tak aby rury stalowe odbierając ciepło z paleniska zwiększały sprawność urządzenia.

EFEKT

SOLID

Zakład Metalowo Kotlarski „SAS” Mieczysław Sas

Owczary, ul. Przemysłowa 3
28-100 Busko-Zdrój
Tel. 041 378 46 19
Fax 041 370 83 10
e-mail: biuro@sas.busko.pl
www.sas.busko.pl